Zamiast czerwonych róż i serduszek mieszkańcy Katmandu przekazują sobie zdjęcia i ważne zdania Benedykta XV
Zdjęcia i ważne zdania Benedykta XVI zamiast czerwonych róż i serduszek umieszczono na kartkach, które od kilku dni mieszkańcy Katmandu przesyłają sobie wzajemnie z okazji zbliżającego się dnia św. Walentego. Na wieść o zapowiedzi jego ustąpienia mieszkańcy stolicy Nepalu – zarówno chrześcijanie, katolicy i nie tylko, jak i wyznawcy innych religii, zwłaszcza hinduizmu, mającego najwięcej wiernych w tym kraju, postanowili zadedykować papieżowi przypadający 14 lutego Dzień Zakochanych.
Shilpa Sheresta, właścicielka kwiaciarni w samym centrum miasta, oświadczyła, że „gdy tylko ludzie dowiedzieli się o decyzji papieskiej, zaraz zaczęli prosić o wizerunki Ojca Świętego, zamiast klasycznych prezentów dla zakochanych”.
Inna sprzedawczyni – Nikita Pradhan jest zaskoczona, jak wielu „młodych ludzi różnych religii” prosi o paczuszki-prezenty z wydrukowanymi na nich zdaniami lub portretami Benedykta XVI. „Aby sprostać zapotrzebowaniu, wydrukowaliśmy kartki z jego zdjęciami, ale szybko się skończyły. Obecnie zamówiliśmy nowe, ale boimy się, że możemy nie zdążyć jeszcze przed Walentynkami” – dodała handlarka.
Młody wyznawca hinduizmu Kishor Khadka podkreślił, że papież był wielkim wzorem miłości, poświęcenia i siły duchowej i „z tego powodu podaruję mojej narzeczonej jego zdjęcie jako symbol uczucia i jedności”.
Mimo że chrześcijaństwo stanowi zaledwie nieco ponad jeden procent mieszkańców Nepalu, po upadku monarchii w 2006 katolicy i protestanci zaczęli się wpisywać w miejscowe społeczeństwo, stając się punktem odniesienia, gdy chodzi o pomoc dla biednych i w dziedzinie oświaty. Rozczarowanie do własnych przywódców politycznych pobudza wielu wyznawców hinduizmu i buddyzmu nowego spojrzenia, pełnego zainteresowania, na chrześcijaństwo i jego przedstawicieli, w tym także na papieża.
Niedawne badania ankietowe wykazały, że coraz więcej mieszkańców tego kraju kupuje Biblię lub same tylko Ewangelie; również dużym wzięciem i popularnością w miejscowym społeczeństwie cieszą się orędzia i wypowiedzi Ojca Świętego, zwłaszcza te, które skierowane są do innych religii. Jego przesłanie na Dzień refleksji, dialogu i modlitwy o pokój, który odbył się 27 października 2011 w Asyżu, niechrześcijańscy przywódcy religijni Nepalu ocenili jako wzór do naśladowania.