Z okazji Światowego Dnia Chorego nie tylko uczestnicy jego obchodów, ale też sami chorzy i ci, którzy się nimi opiekują, mogą uzyskać odpust zupełny.
Papież udzielił go 18 stycznia podczas audiencji dla penitencjarza większego kard. Manuela Monteiro de Castro i regensa Penitencjarii Apostolskiej ks. Krzysztofa Nykiela – czytamy w opublikowanym dziś dekrecie tej dykasterii, datowanym 25 stycznia.
Tegoroczne obchody Dnia Chorego rozpoczną się 7 lutego i potrwają do liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes 11 lutego. Główne uroczystości z udziałem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych abp. Zygmunta Zimowskiego odbędą się w Altötting w Bawarii.
W każdym z tych pięciu dni, ktokolwiek pobożnie uczestniczy w nabożeństwie związanym z obchodami Dnia Chorego czy to w tym niemieckim sanktuarium maryjnym, czy w innych miejscach wyznaczonych przez władze kościelne, może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Są nimi: spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Dokument zaleca odmówienie Ojcze nasz, Wierzę w Boga i wezwania Matki Bożej. Przypomina też konieczność wyzbycia się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
Również ci, którzy opiekując się chorymi w szpitalach i domach nie mogą wziąć udziału w żadnym ze wspomnianych nabożeństw, będą mogli w dniach od 7 do 11 lutego uzyskać odpust zupełny. Konieczna jest przynajmniej kilkugodzinna opieka nad chorymi, modlitwa w papieskich intencjach i odpowiednia dyspozycja ducha oraz postanowienie spełnienia innych warunków odpustu, gdy tylko będzie to możliwe.
Tak samo osoby, które z powodu choroby czy wieku nie mogą uczestniczyć we wspomnianych nabożeństwach, łącząc się z nimi duchowo będą mogły uzyskać w każdym z tych pięciu dni odpust zupełny. Mają się modlić za wszystkich chorych, ofiarując Bogu swe cierpienia fizyczne i duchowe, bez przywiązania do żadnego grzechu i z gotowością spełnienia innych warunków, gdy to będzie możliwe. Dekret Penitencjarii Apostolskiej proponuje im udział poprzez telewizyjne i radiowe transmisje nabożeństw czy papieskiego orędzia z okazji Dnia Chorego.
Dokument dotyczy też odpustów cząstkowych. Od 7 do 11 lutego mogą je uzyskiwać wszyscy wierni, ilekroć ze skruchą w sercu modlić się będą za chorych..