Aktualności

Powołań nie ubywa

Ogółem 860 młodych mężczyzn przyjęto na pierwszy rok formacji do polskich seminariów duchownych: diecezjalnych i zakonnych. To tyle samo co przed rokiem – poinformował ks. Jarosław Stoś, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. W Tarnowie zakończyło się dzisiaj kilkudniowe spotkanie rektorów.

    Od czterech lat w Polsce utrzymuje się ten sam poziom powołań. W tym roku ok. 650 kandydatów zgłosiło się do seminariów diecezjalnych, a ok. 200 do zakonnych. W ubiegłym roku było podobnie.
     Niektóre seminaria odnotowały duży wzrost zgłaszających się na I rok. Tak jest m.in. w Opolu, z czego cieszy się tamtejszy ordynariusz Andrzej Czaja. „Rok temu na dwie diecezje (opolską i gliwicką, które prowadzą wspólne seminarium duchowne – przyp. KAI) mieliśmy dwunastu kandydatów do kapłaństwa, w tym roku liczba ta się potroiła. Na pierwszym roku będziemy mieć 37 alumnów. Jesteśmy zaskoczeni łaskawością Pana Boga” - powiedział KAI biskup opolski.
   „Pewną zasadą staje się nieprzewidywalność liczby powołań w poszczególnych seminariach. Są takie, w których jest dziesięciu kandydatów, a za rok zgłasza się dwudziestu” – zauważa ks. Jarosław Stoś, szef konferencji rektorów.
   Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się w Tarnowie. "Cieszymy się z każdego powołania" – zapewnia rektor ks. Jacek Nowak. Jak dodaje, pierwszy rok rozpocznie w seminarium 49 alumnów - tyli, ilu przed rokiem.
   Z rektorami polskich seminariów duchownych spotkał się bp Wojciech Polak sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. „Widzimy wielki trud powołaniowy i stąd moja obecność, aby przypomnieć jak ważne jest to dzieło dla przyszłości Kościoła” - dodaje bp Polak, który sam przed laty był rektorem WSD w Gnieźnie.
    Podczas Mszy św. na zakończenie spotkania, bp Wiesław Lechowicz mówił w homilii o przygotowaniu do kapłaństwa. „Całkowite, pełne, zaufanie wobec Boga, to jest ta mądrość, której chcemy się uczyć się jako księża i której również chcemy uczyć kandydatów na kapłanów” - zapewnił.
    W ogólnopolskiej konferencji w Tarnowie w dniach 3-6 września uczestniczyło prawie stu rektorów seminariów diecezjalnych i zakonnych. Dyskutowali oni o „trudnych przestrzeniach formacji seminaryjnej”. Mówiono m.in. o więzi z Kościołem, wzroście w wierze we wspólnocie seminaryjnej, a także komunikacji interpersonalnej
  Zdaniem przewodniczącego Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych ks. Jarosława Stosia źródłem większości problemów życia kapłańskiego a wcześniej seminaryjnego jest bierność w życiu wartościami wynikającymi z wiary. - Podstawowym przesłaniem naszej konferencji, jest nie tyle zajmowanie się obyczajowością, szczegółowymi problemami, ale zwrócenie uwagi na fundamenty, a zwłaszcza wybory, których konsekwencją jest to, że niektórzy z nas po wyborze kapłaństwa są pełni zapału a niektórzy mają z tym problem.
   Według rektora seminarium duchownego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w Paradyżu, potrzebne są impulsy budzące wiarę. - Zastanawialiśmy się dlaczego tak jest, że pobożność nie zawsze przekształca się wystarczająco w duchowość. Pobożność często skoncentrowana jest wokół nas samych a tymczasem duchowość wokół Boga – podkreśla ks. Stoś.