„Świeckich nie można uważać jedynie za «współpracowników» duchowieństwa, ale za osoby rzeczywiście «współodpowiedzialne» za bycie i działanie Kościoła”.
Słowa te znajdujemy w papieskim przesłaniu na VI Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej. Spotkanie odbywa się w dniach od 22 do 26 sierpnia w Jassach w Rumunii pod hasłem „Świeccy w Akcji Katolickiej: współodpowiedzialność eklezjalna i społeczna”.
Benedykt XVI zwraca uwagę na potrzebę zmiany mentalności w Kościele, gdy chodzi o rolę katolickiego laikatu, oraz dojrzałości wiernych świeckich zaangażowanych w ewangelizację. Ważna jest tu współpraca z duszpasterzami, a ich postulowane relacje z laikatem Sobór Watykański II nazywa „rodzinnymi”. Wyraża to ducha głębokiej komunii, jaka powinna charakteryzować wspólnotę Kościoła. Ojciec Święty wskazuje tu następujące pola zaangażowania: „modlitwa, studium, aktywny udział w życiu Kościoła przy jednoczesnym pozytywnym i uważnym odniesieniu do świata w poszukiwaniu znaków czasu”. „Prowadzenie ku Chrystusowi, głosząc Jego przesłanie zbawienia językami i metodami zrozumiałymi dla naszych czasów, to wielkie wyzwanie nowej ewangelizacji – pisze Papież do członków Akcji Katolickiej.
– Pracujcie także nad tym, by być coraz bardziej laboratorium «globalizacji solidarności i miłości», dla wzrastania wraz z całym Kościołem we współodpowiedzialności za dawanie ludzkości nadziei”. Benedykt XVI przypomina chwalebną historię Akcji Katolickiej, która wielokrotnie owocowała przykładami świętości. Nie może tego zabraknąć również dzisiaj, dlatego Papież zachęca członków tej organizacji do pogłębiania osobistej więzi z Chrystusem, przy jednoczesnym wspieraniu kościelnej komunii i misji. „Utrzymujcie ze wszystkimi szczere relacje, poczynając od rodziny, i oferujcie swoją gotowość współpracy na wszystkich szczeblach życia społecznego, kulturalnego i politycznego, mając zawsze na względzie dobro wspólne” – napisał Benedykt XVI w przesłaniu do Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej.