Aktualności

Dziś 111 rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia.

Dziś tj. 3 sierpnia przypada 111. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji w sobotę w jego rodzinnej miejscowości odbędą się Uroczystości Prymasowskie. Po raz pierwszy do Zuzeli przyjadą krewni Kardynała.

Prymas Tysiąclecia urodził się 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem na pograniczu Podlasia i Mazowsza, jako drugie dziecko w wielodzietnej rodzinie Stanisława i Julianny Wyszyńskich. W sobotę 4 sierpnia w miejscu jego urodzenia, chrztu i lat dziecięcych rozpoczną się uroczystości z okazji 111. rocznicy urodzin. Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Uroczystości Prymasowskie to również okazja do pierwszego w historii zjazdu krewnych Księdza Prymasa z Rodu Wyszyńskich i Karpiów.

”Potrzebą serca każdego czciciela Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego niech będzie uczestnictwo we wspólnej modlitwie u nas w Zuzeli w intencji Jego rychłej beatyfikacji” – zachęca proboszcz parafii Zuzela ks. Jerzy Krysztopa w zaproszeniu na uroczystości. „Odkrywanie tego uroczego zakątka diecezji łomżyńskiej położonego na pograniczu Mazowsza i Podlasia inspiruje do zgłębiania Osoby i nauczania Wielkiego Kapłana i Polaka, któremu tyle zawdzięcza Kościół w Polsce i nasza Ojczyzna” – dodaje.

Stefan Wyszyński uczył się w gimnazjum w Łomży, a w liceum we Włocławku. Sakrament kapłaństwa otrzymał w dniu swoich 23 urodzin - 3 sierpnia 1924 r. we Włocławku. Rok pracował jako wikariusz w katedrze włocławskiej, następnie podjął studia z prawa kanonicznego i nauk społeczno-ekonomicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1929 r. obronił pracę doktorską na temat "Prawa Kościoła do szkoły". Podczas wojny pełnił m.in. posługę kapelana Zakładu dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą, prowadził też wykłady społeczne dla inteligencji, a także działalność konspiracyjną. Po wojnie był rektorem Seminarium Duchownego we Włocławku. W 1946 r. został mianowany przez Piusa XII biskupem lubelskim, a dwa lata później arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, prymasem Polski. Przez 33 lata stał na czele Kościoła w Polsce jako prymas i przewodniczący Konferencji Episkopatu.

Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się z inicjatywy papieża Jana Pawła II 29 maja 1989 r. Diecezjalny proces beatyfikacyjny zakończył się 6 lutego 2001 r. Obecnie trwa etap rzymski procesu. 27 marca 2012 r. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński otworzył w Szczecinie proces o domniemanym cudownym uzdrowieniu za przyczyną Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Sprawa dotyczy kobiety, która w wieku 19 lat zachorowała na raka tarczycy, zaś dzięki modlitwom za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia została całkowicie wyleczona.