Już za kilkanaście dni rozpocznie się 28. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska (PPŁ) na Jasną Górę.
W tym roku pielgrzymi pójdą do naszej Matki, Królowej Polski pod hasłem: „Kościół naszym Domem”. Dom, dla każdego z nas, winien być miejscem szczególnym; miejscem, w którym się dobrze czujemy, jesteśmy bezpieczni, żyjemy we wspólnocie pragnącej naszego szczęścia. Takim miejscem, domem wiary, powinien być dla nas także Kościół. Nasi rodzice przynieśli nas do Domu Bożego, aby ofiarować nas Bogu w sakramencie chrztu świętego, w nim wzrastaliśmy przyjmując kolejne sakramenty: pokuty, pierwszej komunii świętej, bierzmowania, a niektórzy także przyjęli sakrament małżeństwa lub też kapłaństwa.
W Polsce przez stulecia powstało wiele pięknych świątyń. Szczególnie dużo kościołów powstało w ostatnich latach, także i na terenie naszej diecezji. Bł. Papież Jan Paweł II powiedział: „Kościoły, których budowę z takim wysiłkiem - ale i entuzjazmem - podejmowaliście, podejmujecie, prowadzicie - wszystkie powstają po to, ażeby poprzez nie Ewangelia Jezusa Chrystusa wchodziła w całe wasze życie. Zbudowaliście kościoły. Wypełnijcie życie swoje Ewangelią” .
Jako dzieci boże musimy odkryć na nowo, że Kościół to nie tylko budynek. Kościół-wspólnota wierzących, został zbudowany na skale, trwałym fundamencie Chrystusa. Kościół jest miejscem szczególnym, w którym tak, jak i w naszych domach, czekają na nas najbliżsi: Maryja, nasza niebieska Matka oraz Bóg, nasz ukochany Ojciec. Ten Dom powinien tętnić życiem! Także i Twoim; życiem wspólnot parafialnych, tych istniejących i tych, które może powstaną dzięki Tobie, Bracie i Siostro!
Podczas tegorocznych rekolekcji w drodze duszpasterze przybliżą wspólnoty działające na terenie naszej diecezji, by każdy mógł się w nie zaangażować, by każdy był żywym kamieniem Kościoła Łomżyńskiego. Każdego dnia na pątniczym szlaku, będziecie mogli wysłuchać konferencji, które przybliżą Wam rolę rodziny w kształtowaniu i budowie Kościoła tego domowego, jak i powszechnego; podpowiedzą, jak odnaleźć się we wspólnocie parafialnej, jak wspólnie budować Kościół, być Jego duchową cząstką.
Pielgrzymi dzielą się na dwie zasadnicze grupy: pielgrzymi na szlaku oraz pielgrzymi duchowi.
Pielgrzymi na szlaku stanowią zasadniczą część pielgrzymki, podejmując trud dwutygodniowych rekolekcji w drodze na Jasną Górę i pokonując ponad 450 km. Pielgrzymi wędrują na pątniczy szlaku w pięciu grupach regionalnych.
Wsparciem dla pielgrzymów na trasie są, już od wielu lat, Pielgrzymi duchowi, którzy wspierają pielgrzymkę w sposób duchowy i materialny.
Pomoc duchowa – Pielgrzymi Duchowi ofiarują swoją modlitwę, wspólnotową w parafiach, przy krzyżach i kapliczkach w godzinie Apelu Jasnogórskiego lub prywatną, np. w domach rodzinnych. Pielgrzymi Duchowi modlą się w intencji pątników zdążających na Jasną Górę, w intencjach osobistych oraz modlą się o kanonizację bł. Jana Pawła II.
Już teraz dziękujemy duszpasterzom, którzy podejmą się prowadzenia Apeli Jasnogórskich w parafiach w trakcie trwania pielgrzymki, a w mniejszych parafiach dziękujemy za chociaż krótką modlitwę „Pod Twoja Obronę” odmówioną na zakończenie mszy św.
Pomoc materialna – Pielgrzym Duchowy wnosi również swój wkład finansowy, który w całości przeznaczony jest na potrzeby 28. PPŁ.
Bardzo prosimy, aby idąc na Apel Jasnogórski, ubrać się na biało i przypiąć tegoroczny znaczek Pielgrzyma Duchowego, by w ten sposób, być czytelnym znakiem Pielgrzyma dla innych. Każdy kto się zapisze do grupy papieskiej, oprócz znaczka otrzymuje specjalną - pamiątkową Legitymację Pielgrzyma.
Podziękowaniem Organizatorów i Pielgrzymów na pątniczym szlaku jest:
- codzienna msza św. sprawowana na trasie pielgrzymki w intencji osób, które zapisały się do
grupy białej,
- codzienna modlitwa w każdej z grup regionalnych,
- niesienie, obok krzyża pielgrzymkowego, znaku grupy bł. Jana Pawła II.
Dobroczyńcy. Pielgrzymka jest dziełem całej diecezji, zwracamy się, więc do WSZYSTKICH
z prośbą o wsparcie tego Bożego dzieła. Wszystkim Przyjaciołom i Dobroczyńcom już dziś, w imieniu organizatorów i pielgrzymów, składamy serdeczne podziękowanie i obiecujemy im naszą modlitwę.
Kapłani. Na dzień dzisiejszy swoją posługę zgłosiło 33 kapłanów oraz 16 seminarzystów WSD w Łomży, za co już dzisiaj składamy im serdeczne podziękowanie.
Zapisy
Zapisu na 28. Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską dokonujemy przede wszystkim u swoich duszpasterzy w parafiach od 22 do 30 lipca .
Zapisy będą prowadzone, w tych samych dniach, również w Sekretariacie Pielgrzymki w budynku Instytutu Teologicznego w Łomży, przy ul. Sadowej 3 (przy katedrze), w godz. 11.00 - 13.00 oraz w godz. 15-18.
Do zapisu niezbędny jest dokument tożsamości. W wypadku, gdy uczestnik pielgrzymki dokonuje zapisu indywidualnie w Sekreta¬riacie, powinien przedłożyć właściwą opinię od swojego Księdza Proboszcza.
Młodzież
- do lat 15 włącznie pielgrzymuje w towarzystwie osoby pełno¬letniej,
- od 16 do 18 lat wędruje za pisemną zgodą rodziców, przedsta¬wioną przy zapisie
Wpisowe na pielgrzymkę, wynosi: 90 zł; dla uczestników do lat 15 włącznie - 70 zł.
Z opłat zwolnieni są: Służba Medyczna posługująca na pielgrzymce, a także dzieci do 7 roku życia włącznie.
Opłata rodzinna.
Dla członków rodziny w linii prostej (rodzice, dzieci, dziad¬kowie, rodzeństwo) zostały przewidziane zniżki:
1 osoba płaci 100% wpisowego (+ opłata za bagaż 50 zł/os.)
2 i 3 osoba płaci 50% wpisowego (+ opłata za bagaż 50 zł/os.)
4 i następne osoby są zwolnione z opłaty wpisowego (+ opłata za bagaż 50 zł/os.).
Pamiętajmy o zabraniu “Książeczki Usług Medycznych” - RUM i podstawowej apteczki.
Wszyscy Pielgrzymi ubezpieczeni są w stopniu podstawowym.
Opłata za bagaż pobierana jest z góry przy zapisywaniu się na Pielgrzymkę!
Cena bagażu, 50 zł, obejmuje plecak lub torbę turystyczną z za¬pakowanym do środka śpiworem i dołączoną na zewnątrz karimatą. Bagaż zasadniczy nie może być cięższy niż 18 kg. Za nadbagaż będą pobierane dodatkowe opłaty.
Bagaże dodatkowe, a więc namioty, dodatkowe torby, regulujemy u kierowcy samochodu bagażowego grupy. Aby zdać bagaż na samochód ciężarowy, należy okazać Kartę Pielgrzyma.
Zakończenie pielgrzymki:
Wejście na Jasną Górę, w dniu 13 sierpnia, nastąpi ok. godz. 19.00, gdzie przed Wałami Jasnogórskimi odbędzie się prezentacja Pielgrzymki. A ok. godz. 19.30 pod przewodnictwem Pasterza Diecezji, Bpa Janusza Stepnowskiego, będziemy uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Rozwiązanie 28. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej nastąpi 14 sierpnia br., po Mszy św. o godz. 9.00 na Wałach Jasnogórskich, w której udział wezmą pielgrzymi diecezji siedleckiej, płockiej i kaliskiej.
Bieżące informacje o pielgrzymce można śledzić na stronie www.pielgrzymka.lomza.pl
Wszystkim Pielgrzymom życzymy radosnego i owocnego piel¬grzymowania.
Bp Tadeusz Bronakowski
Biskup Pomocniczy
Wikariusz Generalny
Łomża, dnia 10 lipca 2012 roku
N. 1359/2012