Siostry i Bracia w Chrystusie, Kochana Młodzieży!
1. Już niedługo wakacje, zasłużony odpoczynek po intensywnej pracy naukowej i dydaktycznej nauczycieli i uczniów. Pisząc do Was list, umiłowani diecezjanie, w pierwszej kolejności pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy wnoszą wkład w edukację młodego pokolenia. Myślą ogarniam każdego nauczyciela i wychowawcę oraz osoby obsługujące nasze szkoły. Szczególną wdzięczność mam dla katechetów, którzy z mandatu biskupa łomżyńskiego ewangelizują dzieci i młodzież. Proces katechizacji i w ogóle edukacji podobny jest do pracy rolnika z dzisiejszej przypowieści o królestwie Bożym. Ziarno Dobrej Nowiny o Bogu i świecie wrzucone na glebę serc i umysłów młodego pokolenia, na lekcjach religii, musi wydać plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarnko w kłosie wprowadzając w zdumienie i zachwyt nas wszystkich. Mam nadzieję, że Ci, którym przekazaliście wiedzę i wiarę w Jezusa Chrystusa oraz zaświadczyliście o uniwersalnych wartościach, do których należą: miłość, uczciwość, prawda, są Wam wdzięczni już dziś.
2. Misją Kościoła jest głoszenie Ewangelii, co Kościół czyni nieprzerwanie i wiernie służąc człowiekowi. Dlatego jest specjalistą w sprawach tyczących się Boga i człowieka. Już z tego powodu należy Mu się właściwe miejsce w społeczeństwie i szacunek. „Kościół jest dobrem wspólnym nas wszystkich, nikomu nie zagraża, nikomu nie odbiera wolności. Pragnie służyć wielkiej sprawie człowieka, jego godności. Dlatego trudno nam zrozumieć ludzi i ugrupowania, które na nieodpowiedzialnej krytyce i dyskryminacji Kościoła pragną zbić swój interes polityczny i zająć miejsce na scenie życia publicznego”(Boże Ciało 2012, kard. St. Dziwisz). Cała misja Kościoła koncentruje się i rozwija właśnie w ewangelizacji, ona bowiem jest łaską i mandatem, który Jezus Chrystus powierzył mu na początku jego drogi dziejowej: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16,15); „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20). „Obowiązek ewangelizacji należy uważać – pisze Paweł VI – za łaskę i właściwe powołanie Kościoła; wyraża on najprawdziwszą jego właściwość” (EN 14). Pośród wielu dzieł ewangelizacyjnych prowadzonych w Kościele, systematyczna katechizacja jest na pierwszym miejscu. Praca katechety jest bardzo pożyteczna. Trudno sobie wyobrazić, by nie było możliwości przeprowadzenia religii w szkole, w miejscu, gdzie wiedza z różnych przedmiotów winna korelować z chrześcijańską wiarą, która od dwóch tysięcy lat zakorzeniła się na kontynencie europejskim wrastając swymi korzeniami w kulturę licznych narodów. Za bł. Janem Pawłem II należy stwierdzić: „Jest zatem konieczne, aby wartości, które człowiek wybiera i do których dąży swoim życiem, były prawdziwe, ponieważ tylko dzięki prawdziwym wartościom może stawać się lepszy, rozwijając w pełni swoją naturę. Człowiek nie znajduje prawdziwych wartości zamykając się w sobie, ale otwierając się i poszukując ich także w wymiarach transcendentnych wobec niego samego (…). Słowo Boże objawia ostateczny cel człowieka i nadaje całościowy sens jego działaniu w świecie” (JP II, FR 25, 81). Dlatego wyrażam wdzięczność wszystkim katechetom: księżom, siostrom zakonnym i świeckim za wasz trud i rzetelną pracę w przekazywaniu prawdy Ewangelii młodzieży i dzieciom.
3. Kolejnym motywem napisania listu jest zaproszenie na 28. Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską na Jasna Górę. Drodzy Bracia i Siostry! Życie człowieka wierzącego, to pielgrzymka do królestwa Bożego. Istnieje inny lepszy, piękniejszy świat, gdzie panuje sprawiedliwość, miłość i pokój. Jezus Chrystus nauczał o nim w przypowieściach o królestwie Bożym. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, by przez dobre, chrześcijańskie życie wiary, z łaską Bożą do niego wejść. W każdym człowieku istnieje tęsknota za innym lepszym światem. Taką tęsknotę nosił w sobie Abraham, dlatego wyszedł z Ur chaldejskiego posłuszny woli Boga. Trzeba i dziś mieć odwagę być posłusznym w wierze, wypełnić, to czego oczekuje ode mnie Bóg. Trzeba wbrew nadziei uwierzyć, kiedy wyda się nam, że już wszystko stracone, że nie uda się, trzeba wierzyć; ale już nie sobie i własnym możliwościom, lecz Bogu, jak uwierzył Abraham. To on wbrew nadziei stał się najpierw ojcem Izaaka, mimo iż on i jego żona Sara byli już w podeszłym wieku, potem gdy Bóg skierował do niego następujące polecenie: „Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jakie ci wskażę” (Rdz 22,2) stał się ojcem wszystkich wierzących. Słowa te musiały rozedrzeć serce Abrahama, przeszyć je do głębi. To był jasny, konkretny nakaz. Jednak, w próbie wiary do końca ufał Bogu wchodząc na górę Moria. Przez to, w tradycji, Abraham stał się ojcem wiary i wzorem dla wierzących, by również w swoim życiu podążali z ufnością za Panem, w pielgrzymce przez ten świat, ku lepszej perspektywie ojczyzny wiecznej, do domu Ojca.
Drodzy Diecezjanie!
Świat, w którym żyjemy, wstrząsają kryzysy, a wśród nich najniebezpieczniejszy – zagubienie sensu życia. Wielu współczesnych szuka sensu życia w niepohamowanej konsumpcji, w alkoholu, narkotykach lub w erotyce. Dla wielu najważniejszym celem jest posiadać wiele. W takich okolicznościach młody człowiek stawia zasadnicze pytanie: jak powinienem przeżyć swoje? Na jakim fundamencie je budować, by nie zmarnować życia? Czas pielgrzymki będzie dobrą okazją do refleksji na postawione pytania.
Już 28-y raz, 1 sierpnia, z Łomży wyruszy Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę, by w imieniu całej diecezji 13 sierpnia pokłonić się naszej Matce i Królowej. Pielgrzymka, to rekolekcje w drodze, na których możesz spotkać Pana, gdzie możesz przygotować glebę serca przez sakramentalną spowiedź z całego życia, która je uporządkuje, by Chrystus mógł zasiać w tobie ziarno królestwa Bożego.
Pielgrzymka, to głębokie doświadczenie religijne. Na pamięć przychodzą mi osobiste wspomnienia, gdy sam wędrowałem w pielgrzymce warszawskiej w latach 1977-78. Na pielgrzymce człowiek nabiera hartu ducha znosząc niedogodności, ponosząc trud wędrówki, pokonując własne słabości. Takie doświadczenie potrzebne jest młodemu pokoleniu, by wkraczając w dorosłe życie potrafiło dojrzale reagować na pierwsze niepowodzenia, trudności, by na własne życie patrzyło z wiarą, jak Abraham – Ojciec Narodu Wybranego.
Zapraszam wszystkich, komu pozwala zdrowie i czas na pielgrzymi szlak 28. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę, do duchowej stolicy naszego narodu. W tym roku wędrować będziemy pod hasłem: „Kościół naszym domem”. W dobie laicyzacji i różnych prób izolacji wiary na różnych płaszczyznach życia istnieje potrzeba, by Kościół niejako zadomowił się w naszych domach, w miejscu gdzie żyjemy. Mówiąc o Kościele jako o domu mamy na myśli niepowtarzalne intymne relacje, jakie istnieją między domownikami, uświadamiamy sobie, że nie jesteśmy sami, że żyjemy dla kogoś, że zdolni jesteśmy poświęcić się dla wyższych wartości. Święty Bazyli trafnie ujął tę rzeczywistość, mówiąc, że we wszystkim należy stawiać wspólnotę ponad samotność. W niej bowiem człowiek mniej krąży wokół siebie, a bardziej skłania się ku drugiemu. Rzadziej spełnia swoje zachcianki, zauważając potrzeby człowieka będącego obok. Zaczyna dostrzegać inny sens życia, co w konsekwencji owocuje radością. Pielgrzymka to dobra okazja do doświadczenia wspólnotowego charakteru Kościoła, który jest naszym domem. Na tegorocznej pielgrzymce każdego dnia liderzy ruchów i stowarzyszeń kościelnych działających w diecezji będą prezentować swoje wspólnoty i zapraszać do Twojego zaangażowania się w nie, byś nie był sam, by wspólnota parafialna nie była dla Ciebie czymś obcym, przeciwnie, byś w niej się czuł swojo, jak w domu. Najprościej mówiąc, chodzi o większe zadomowienie się wiernych w Kościele i o większe udomowienie Kościoła.
Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko mawiał: „Życie jest jedno, nie można go zmarnować”. Zachęcam do aktywnego wypoczynku, wzięcia udziału w pielgrzymce lub innych formach wypoczynku organizowanych przez duszpasterzy. Umiejcie zrezygnować z dotychczasowej formy rozrywki. Miejcie odwagę wyboru tego, co wartościowe, co może uformować w Was pięknych i szlachetnych ludzi. Chrystus czeka na Was w swoim Kościele.
Niech łaska i pokój oraz moje pasterskie błogosławieństwo towarzyszy organizatorom i pielgrzymom na pielgrzymim szlaku oraz Pielgrzymom Duchowym Grupy Białej.
Wasz Biskup Janusz
Łomża, dnia 12 czerwca 2012 r.