Aktualności

Diecezja Łomżyńska na Światowym Spotkaniu Rodzin.

Rozesłaniem ponad pięciu tysięcy wolontariuszy dano bezpośrednie preludium do VII Światowego Spotkania Rodzin. Uroczystości tej w słynnej mediolańskiej katedrze przewodniczył kard. Angelo Scola. Nawiązując do uroczystości Zesłania Ducha Świętego arcybiskup stolicy Lombardii stwierdził, że owocami nadchodzącego wydarzenia powinny być misja i jedność, czego potrzebują zarówno Kościół, jak i społeczeństwo. Dlatego tak cenne jest świadectwo wolontariuszy z ich zapałem i gotowością współpracy.

„Siódme Światowe Spotkanie Rodzin jest szczególną okazją doświadczenia daru Ducha poprzez jedność przedstawicieli Kościoła z ponad 150 krajów całego świata i poprzez pilną potrzebę misji. Wasza tak wielka gotowość domaga się rozwinięcia tego, co zwyczajne w życiu Kościoła, by pokazać, że istnieje on tylko po to, by przez jego oblicze przeświecało piękno Boga żywego i moc Ducha, który na co dzień go odnawia, niezależnie od naszych ograniczeń” – powiedział papieskiej rozgłośni kard. Scola.

Wolontariusze będą pomagać przybywającym do Mediolanu pielgrzymom. Przewiduje się, że może być ich nawet milion. Następnym krokiem Światowego Spotkania Rodzin będzie trzydniowa konferencja teologiczno-duszpasterska. Natomiast kulminacją całego wydarzenia będzie wizyta Benedykta XVI, w tym Eucharystia sprawowana przez niego w niedzielę (3 czerwca) w mediolańskim Bresso.

Na spotkaniu w Mediolanie, w którym uczestniczył będzie również Benedykt XVI, spodziewanych jest ok. 300 tys. osób z 90 krajów świata. Pierwsze dni światowego spotkania będą poświęcone na kongres teologiczno-duszpasterski oraz na tak zwane targi rodzin. W tych dwóch inicjatywach weźmie udział 50 tys. osób z 90 krajów. Osobny program przygotowano dla dzieci. Mediolańczycy ugoszczą w swych domach 11 tys. osób. Kolejnych 15 tys. znajdzie nocleg w zabudowaniach parafialnych. Przy obsłudze Światowego Spotkania Rodzin jest zaangażowanych 5 tys. wolontariuszy. W biurze prasowym akredytowało się ponad tysiąc dziennikarzy.

W Watykanie kongres zaprezentowało dwóch włoskich kardynałów: Ennio Antonelli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, oraz Angelo Scola, arcybiskup Mediolanu. Dziennikarze pytali ich o włoską politykę prorodzinną. W przekonaniu purpuratów jest ona bardzo słaba. Paradoksalnie, zamiast pomóc rodzinie, jeszcze bardziej się ją osłabia. Narusza się bowiem prawo do niedzielnego wypoczynku, prawa przysługujące rodzinom chce się nadawać związkom o innym charakterze, a parom przeżywającym kryzys proponuje się ułatwione procedury rozwodowe. Zdaniem kard. Antonellego zapał, którym wykazują się politycy w forsowaniu tych rozwiązań, powinien być wykorzystany w inny sposób, aby rzeczywiście służyć rodzinie i małżeństwom, które są zagrożone rozbiciem.

Spotkania katolickich rodzin z całego świata zapoczątkował Papież Jan Paweł II a organizuje je Papieska Rada ds. Rodziny, której członkiem jest Bp Stanisław Stefanek, Biskup Senior Diecezji Łomżyńskiej.

- Bp Stefanek wraz z rodziną Jolanty i Rafała Sznyter z Ostrołęki są oficjalną delegacją Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski na to spotkanie. Spotkania odbywają się co trzy lata, a każde jest poprzedzone międzynarodowym sympozjum teologiczno-duszpasterskim – wyjaśnia ks. Jacek Kotowski, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, Diecezji Łomżyńskiej.

Głównym celem zwoływania przez papieża ŚSR jest prowadzenie dialogu, ukazywanie roli rodziny w ewangelizacji i umocnienie tożsamości rodziny. Pierwsze spotkanie odbyło sie w Rzymie, drugie w Rio de Janerio, kolejne w Rzymie, Manilii, Valencji i Meksyku. W tym roku rodziny z całego świata gościć będą w Mediolanie a spotkanie poświęcone będzie tematowi: "Rodzina: praca i swiętowanie."