Aktualne zagadnienia podejmowane przez episkopaty Polski i Niemiec, sytuacja polityczna w obydwu krajach, nowa ewangelizacja, współpraca w ramach Renovabis, duszpasterstwo w Niemczech w języku polskim, a także Euro 2012 to niektóre z tematów podjętych na dorocznym spotkaniu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, które odbyło się w dniach 22-24 maja br. w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach k. Raciborza na terenie diecezji gliwickiej.
Reprezentacji polskiego episkopatu, w skład której wchodzą metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz biskup gliwicki Jan Kopiec przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Stronę niemiecką reprezentowali arcybiskup Berlina kard. Rainer Woelki, abp Ludwig Schick z Bambergu (przewodniczący delegacji) i bp Wolfgang Ipolt z Goerlitz.
Jak wyjaśnił abp Skworc, obydwa episkopaty są w stałym kontakcie na bieżąco, jednak raz do roku odbywa się spotkanie pozwalające przejrzeć i podsumować najważniejsze kwestie, którymi żyje Kościół katolicki w Polsce i w Niemczech, a także dokonać wymiany doświadczeń w podobnych sprawach. Wśród tematów dotyczących sytuacji politycznej w obydwu krajach znalazły się np. takie zjawiska jak Ruch Palikota w Polsce i Partia Piratów w Niemczech. Mówiono również o sprawach finansowych w kontekście zapowiadanej likwidacji Funduszu Kościelnego w naszym kraju. Strona polska przedstawiła też opublikowany niedawno przez Konferencję Episkopatu Polski dokument społeczny „W trosce o człowieka i dobro wspólne”. Uczestnicy spotkania przeanalizowali współpracę polsko-niemiecką w ramach Renovabis i Fundacji im. Maksymiliana Kolbego, której celem jest szukanie dróg pojednania „mocą pamięci”.
Jak zwrócił uwagę metropolita katowicki, w kwestii nowej ewangelizacji Kościół katolicki w Polsce i w Niemczech ma te same cele, odwołuje się jednak do różnych metod, wynikających z odmiennych uwarunkowań i doświadczeń. Podkreślił o wiele większą niż w Polsce aktywność laikatu w Kościele za naszą zachodnią granicą. Stwierdził, że współpracy duchownych i świeckich na poziomie parafii i diecezji możemy się od niemieckich katolików w Polsce uczyć.
Abp Ludwig Schick stwierdził, że w naszym kraju proces nowej ewangelizacji jest bardziej rozwinięty niż w Niemczech. Zaznaczył, że u naszego zachodniego sąsiada konieczna jest przede wszystkim nowa katechizacja, a także dialog ekumeniczny i międzyreligijny, ze względu na liczne grupy przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich oraz innych religii, zwłaszcza coraz silniejszą grupę muzułmanów. Powiedział, że Kościół katolicki w jego kraju musi wyjaśniać sprawy podstawowe, przypominać elementarną wiedzę dotyczącą jego nauczania, sakramentów, papiestwa, kultu Maryi. Zauważył też, że polscy katolicy powinni większą wagę przykładać do najbardziej przekonującego świadectwa dawanego codziennym życiem w łączności z Chrystusem i w zgodzie z Ewangelią.
W programie spotkania reprezentantów obydwu episkopatów znalazła się również wizyta na Górze św. Anny.
Następne spotkanie Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec z odpowiednikiem zza Odry odbędzie się w przyszłym roku w Berlinie. W ramach Konferencji Episkopatu Polski działają jeszcze podobne zespoły ds. kontaktów z episkopatami Litwy i Francji.