Aktualności

Nasze społeczeństwo musi dbać o innych.

Jesteśmy społeczeństwem, które musi dbać o innych. Od tych, którzy stają się częścią naszej wspólnoty, możemy się wiele nauczyć. Powinniśmy też uszanować bogactwo i doświadczenie, które wnoszą w nasz świat – stwierdził ks. Erny Gillen, prezydent Caritas Europa, jeden z gości rozpoczynającej się w Warszawie konferencji regionalnej Caritas Europa.

Na spotkanie, które po raz pierwszy odbywa się w Polsce, przybyło 86 przedstawicieli z 49 państw.
W opinii ks. Erny Gillena, konieczność wspierania osób potrzebujących wynika przede wszystkim z szacunku, który niestety „w naszym społeczeństwie nie jest już tak powszechny”. W społeczeństwach europejskich prezentowana jest raczej postawa nieokazywania szacunku, braku poszanowania innych osób, a tym samym do ich wykluczania. - Jesteśmy społeczeństwem, które musi dbać o innych – podkreślił prezydent Caritas Europa.

W opinii ks. Gillena, pomoc wynika także z respektowania zasady równości. – Jeśli ze sobą rozmawiamy, powinniśmy przyjąć, że jesteśmy sobie równi. Trzeba o tym pamiętać w przypadku, gdy ludzie stają się częścią jakiejś społeczności. Wchodzą w nie wówczas jako osoby ludzkie, a nie jako towary, środki produkcyjne, instrumenty działań ekonomicznych – mówił.

Trzecim niezbędnym elementem w pomocy potrzebującym jest obecność ludzi, którzy nie boją się otwartych relacji z innymi. – Jeśli witamy w naszych społeczeństwach ludzi przybywających z innych krajów, to możemy się od nich wiele nauczyć, możemy uszanować ich bogactwo i doświadczenie, które wnoszą w nasz świat – wyjaśniał ks. Gillen.

Dyrektor Caritas Europa przypomniał, że o potrzebie troski o bliźnich często mówił Jan Paweł II, który apelował o budowanie „cywilizacji miłości”. – Chcemy doprowadzić do zmiany kulturowej w kierunku powstania takiej właśnie cywilizacji miłości – dodał ks. Gillen. – Spotykamy się nie tylko po to, by omówić sprawy ważne dla organizacji, dyskutować o raportach i sprawozdaniach. Koncentrujemy się głównie na opiece i migracji – zaznaczył.

Zdaniem prezydenta Caritas Europa, społeczeństwa europejskie coraz lepiej uczą się od siebie nawzajem poszanowania imigrantów. Za pozytywne uznał to, że coraz częściej nowi obywatele w danym kraju nie są traktowani jako obcokrajowcy, ale jako członkowie wspólnot, do których przybyli. – Chcemy tak wpływać na siebie nawzajem i wymieniać się doświadczeniami narodowymi, by razem tworzyć społeczeństwo bardziej sprawiedliwe – powiedział ks. Gillen, wyrażając jednocześnie zadowolenie, że bardzo aktywnie działa w ten sposób Kościół w Polsce.

„Bieda nie jest abstrakcyjnym terminem. To prawdziwa rzeczywistość, w którą łatwo można wpaść i już się nie wydostać. Odpowiedzią na to jest miłość i współczucie” – dodał prezydent Caritas Europa.

Jorge Nuno Mayer, sekretarz generalny Caritas Europa poinformował, że w ub. roku z pomocy Caritas Polska skorzystało ok. 3 tys. migrantów. Otrzymali oni nie tylko wsparcie materialne i prawne, ale także duchowe – podkreślił Mayer.

Jego zdaniem, to jednak tylko wycinek zjawiska obejmującego cały kontynent europejski, na którym Caritas narodowe wsparły ok. milion osób. Jak ocenił Mayer, pomocą Caritas została objęta ok. jedna czwarta wszystkich migrantów przybyłych do Europy. – Staramy się być tam, gdzie faktycznie jesteśmy potrzebni – dodał.

Sekretarz generalny Caritas Europa wymienił m.in. ubiegłoroczne zaangażowanie organizacji w pomoc uchodźcom z krajów objętych tzw. arabską wiosną. Pracownicy Caritas byli także obecni wśród imigrantów przybywających z Afryki na włoską wyspę Lampedusa. Wolontariusze Caritas pomagają ponadto w zmagającej się z kryzysem ekonomicznym Grecji oraz Portugalii. Jako jedną z najaktywniejszych Mayer wymienił też Caritas Romania, która aby wspierać rodziny rozdzielone z powodu emigracji zarobkowej, współpracuje m.in. z Caritas Szwajcarii.

Zdaniem dyrektora Caritas Polska ks. Mariana Subocza, jednym z najbardziej palących problemów, z którymi muszą się zmierzyć Caritas poszczególnych krajów, jest właśnie emigracja zarobkowa i związane z tym zjawisko eurosieroctwa. Aby je zahamować, Caritas Polska od 2 lat prowadzi program „Wyjść z szarej strefy”. Dzięki niemu wsparcie otrzymują Polki, które zostawiły w kraju dzieci i pracują w Niemczech. Organizacja pomaga im m.in. w zalegalizowaniu pobytu i pracy.

Jak poinformował ks. Subocz, według danych szacunkowych w Polsce żyje ok. 400 tys. eurosierot. Objęcie ich wsparciem to jedno z kluczowych zadań Caritas Polska. - Jeśli te dzieci nie zaznają miłości, jak w przyszłości będą zakładać własne rodziny i czy one przetrwają? To jest nowy problem nie tylko w Polsce, ale w całej Europie – zaznaczył.

Konferencja regionalna Caritas Europa – sieci 49 organizacji Caritas z 46 krajów europejskich – odbywa się w Polsce po raz pierwszy. Miejscem obrad jest siedziba sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Spotkaniu towarzyszy hasło „Opieka i Migracja”. Biorą w nim udział prezydenci, sekretarze generalni i dyrektorzy organizacji z państw członkowskich. Podczas spotkania podjęte zostaną decyzje statutowe, przedmiotem obrad będzie także dyskusja nad obecnymi i nowymi kierunkami działania Caritas w Europie.