Mamy ogromne zaległości w budowaniu więzi między Polonią a ojczyzną – powiedział dziś w Warszawie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas Mszy św. rozpoczynającej obchody Dnia Polonii i Polaków za granicą.
Prymas podkreślił, że do sprawujących rządy należy zapewnienie Polakom warunków, dzięki którym nie będą wyjeżdżać z kraju za chlebem.
W Mszy sprawowanej w katedrze św. Jana Chrzciciela uczestniczyli przedstawiciele m.in. Kongresu Polonii Amerykańskiej, Unii Wspólnot Polonijnych, Rady Polonii Świata, przedstawiciele Polonii z Litwy. Obecny był także abp Zbigniew Stankiewicz z Rygi oraz luterański biskup Paweł Anweiler z diecezji cieszyńskiej.
Prymas Polski przypomniał w homilii, że Sejm RP uchwalił Dzień Polonii i Polaków za granicą by wyrazić uznanie dla wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę oraz by podkreślić więzi Polonii z ojczyzną.
Abp Kowalczyk podkreślał, że do tych, którzy sprawują rządy, należy zapewnienie warunków, by Polacy nie musieli wyjeżdżać za chlebem oraz odpowiednich warunków dla tych, którzy chcą wrócić ze swoją rodziną. – Myślę, że te wysiłki są czynione, co pokazuje także nasze spotkanie – powiedział Prymas Polski. Zaznaczył jednocześnie, że zaległości do odrobienia są ogromne, ale to co się czyni na rzecz Polonii i jej więzi z Polską jest naszym obowiązkiem.
Prymas poruszył też wątek, jak sam go określił, polityczny. Jego zdaniem, powinny być ustalone między państwami umowy, zgodnie z którymi Polacy wyjeżdżający z kraju, w których edukację ojczyzna zainwestowała tysiące złotych polskich, za granicą powinni być traktowani na równi z mieszkańcami miejsc, w których służą swoją kompetencją. – Polska nie powinna też pozostawać bez rekompensaty za wykształcenie Polaków, którzy wyemigrowali – dodał abp Kowalczyk. – To, że Polska jest jeszcze dzisiaj na etapie rozwoju, nie oznacza, że Polacy mogą być wyzyskiwani w świecie i traktowani jak pracownicy drugiego czy trzeciego gatunku.
Prymas dziękował też duszpasterzom, którzy wyjeżdżają z ojczyzny, by służyć Polonii na całym świecie. Podkreślił też wagę miejsca, w którym sprawowana była Eucharystia: w katedrze św. Jana Chrzciciela – zburzonej w czasie wojny i po niej odbudowanej – ks. Piotr Skarga głosił swoje kazania, tu zaprzysiężono Konstytucję 3 Maja. W świątyni tej odbywały się pogrzeby wielu osobistości, spoczywają tu także też m.in. Prymas kard. August Hlond i Prymas kard. Stefan Wyszyński – duchowi opiekunowie Polonii w świecie.
Spotkanie Polonii z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim w Warszawie organizuje Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w ubiegłym roku po beatyfikacji Jana Pawła II. Przedstawiciele Polonii spotkali się z prezydentem w Rzymie - w wydarzeniu wzięły udział 3 tys. osób z prawie 30 krajów.
Tym razem swój przyjazd do Stolicy zapowiedzieli reprezentanci kilkudziesięciu środowisk polonijnych z całego świata. Wśród zaproszonych gości jest m.in. prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej - Frank Spula, prezes Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych - Tadeusz Pilat, prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej - Janusz Rygielski, prezes Związku Polaków na Litwie - Michał Mackiewicz oraz prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej - Józef Szymeczek.
W wydarzeniu udział bierze także młodzież polonijna studiująca w Polsce, reprezentanci polonijnych środowisk artystycznych m.in. z Ukrainy, Czech i Litwy, oraz przedstawiciele mediów polonijnych m.in. Jarosław Koźmiński, red. naczelny „Dziennika Polskiego” z Londynu.
O godz. 13.30 w Domu Polonii (ul. Krakowskie Przedmieście 64) odbędzie się uroczyste Spotkanie Polonii Świata z Prezydentem RP. Podczas spotkania nastąpi wręczenie odznaczeń państwowych oraz zainicjowanie Akcji Zułów, poprzez przekazanie na ręce prezydenta pierwszej cegiełki na odbudowę Centrum Józefa Piłsudskiego.
Spotkanie Polonii z prezydentem RP w Domu Polonii poprzedzą uroczystości przed Pałacem Prezydenckim - o godz. 12.00 nastąpi wciągnięcia wielkoformatowej flagi narodowej oraz wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
Natomiast od godz. 13.00 do godz. 18.00 na Krakowskim Przedmieściu trwać będzie wspólne świętowanie z mieszkańcami Warszawy. Na scenie przed kościołem seminaryjnym, obok Pałacu Prezydenckiego występować będą artyści i zespoły polonijne z kilku krajów. Mieszkańcy Stolicy będą mieli także możliwość wzięcia udział w konkursach, prezentacjach i promocjach poszczególnych krajów zaproszonych do obchodów.
Z okazji Dnia Polonii planowane są również tematyczne wystawy oraz prezentacje na Skwerze Adama Mickiewicza od str. Krakowskiego Przedmieścia.