Na wzajemne powiązanie słowa i milczenia w misji ewangelizacyjnej zwrócił uwagę Benedykt XVI w opublikowanym dziś Orędziu na tegoroczny, 46. już z kolei Dzień Środków Społecznego Przekazu.
W większości krajów Dzień ten obchodzi się w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, ale episkopaty krajowe mogą też wyznaczać własne daty tego Dnia. W Polsce jest on obchodzony w trzecią niedzielę września. W tym roku przypadnie on 16 września.
Papież zwraca uwagę, że słowo i milczenie to dwa wymiary komunikacji, które powinny się równoważyć, następować po sobie i dopełniać, by uzyskać autentyczny dialog i głęboką bliskość między ludźmi, a komunikacja nabrała wartości i znaczenia. Podkreśla, że milczenie pozwala lepiej poznać siebie, drugiego człowieka i nawiązać wzajemne głębokie relacje. Jest też warunkiem krytycznego odbioru informacji. „Tam, gdzie jest dużo wiadomości i informacji, milczenie staje się niezbędne do rozróżnienia tego, co jest ważne od tego, co jest zbędne lub drugorzędne. Głęboka refleksja pomaga nam odkryć związek istniejący między wydarzeniami, które na pierwszy rzut oka wydają się między sobą niepowiązane, ocenić, przeanalizować wiadomości. Dzięki temu można dzielić się opiniami przemyślanymi i kompetentnymi, pozwalając na autentyczne, wspólne poznanie” – czytamy w orędziu. Jednocześnie Ojciec Święty postuluje „tworzenie odpowiedniego środowiska, pewnego rodzaju «ekosystemu», który potrafiłby równoważyć milczenie, słowo, obrazy i dźwięki”.
Sporo uwagi poświęca Benedykt XVI nowym technologiom komunikacji związanymi z internetem. Zauważa, że często współczesny człowiek jest bombardowany odpowiedziami na pytania, których nigdy sobie nie stawiał albo potrzebami, których nie odczuwa. W tym kontekście wskazuje na wartość milczenia, sprzyjającego „niezbędnemu rozeznaniu wśród wielu bodźców i tak wielu odpowiedzi, które otrzymujemy, właśnie po to, aby rozpoznać i sformułować pytania naprawdę ważne”.
Papież zwraca uwagę, że „różne formy witryn, aplikacji i sieci społecznościowych mogą pomóc współczesnemu człowiekowi w przeżywaniu chwil refleksji i autentycznych pytań, ale także znaleźć przestrzenie ciszy, okazje do modlitwy, medytacji lub dzielenia się Słowem Bożym”.
Benedykt XVI przypomina, że także Bóg objawienia przemawia bez słów, zaś człowiek odkrywa w milczeniu możliwość rozmawiania z Bogiem i o Bogu, zaś z kontemplacji Boga rodzi się pilna potrzeba misji. Z tajemnicy Chrystusa „rodzi się misja Kościoła i to ta tajemnica pobudza chrześcijan do głoszenia nadziei i zbawienia, do świadczenia o tej miłości, która promuje ludzką godność i buduje sprawiedliwość i pokój” – stwierdza Benedykt XVI.
Ojciec Święty podkreśla, że „wychowanie siebie do komunikowania oznacza nauczenie się słuchania, kontemplacji, a nie tylko mówienia. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy podejmują ewangelizację: zarówno milczenie jak i słowo są istotnymi i nieodłącznymi elementami działań Kościoła w dziedzinie środków przekazu, by na nowo głosić Chrystusa we współczesnym świecie”.