Aktualności

100. LECIE "CUDU NA WISŁĄ" I POPIERSIE MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDZKIEGO

Dnia 16 sierpnia 2020 r. w 100-lecie Bitwy Warszawskiej przy plebanii w Wyszkowie, która była świadkiem wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej, odsłonięto popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystość - w upalną niedzielę 16 sierpnia - rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Tadeusza Bronakowskiego, który w kazaniu przypomniał wydarzenia sprzed 100 lat, bolszewicką ideę, wielką bitwę, ale też i wielką modlitwę całego narodu: - Wojsko polskie odniosło wspaniałe zwycięstwo na miarę Grunwaldu i odsieczy wiedeńskiej. Polska i Europa przynajmniej na 20 lat zostały ocalone. Po 100 latach z wdzięcznością i szacunkiem myślimy o bohaterach tamtych dni. Równocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie, po 100 latach od tamtej wiktorii, znajdujemy się jako Europa i Polska w obliczu kolejnego, równie śmiertelnego niebezpieczeństwa. Tym razem ma ono charakter przede wszystkim kulturowy. Jak wielokrotnie pisał o tym i mówił św. Jan Paweł II, a także papież Benedykt XVI, ludzie współcześni żyją tak, jakby Pana Boga nie było.

- Gromadzimy się dzisiaj nie tylko po to, aby wspominać. Nasze uroczystości są dla nas wszystkich wezwaniem do zastanowienia się nad tym, jak możemy dzisiaj służyć Polsce. Stajemy więc przed ważnymi pytaniami o współczesny patriotyzm. Zwłaszcza zaś patriotyzm ludzi młodych. Możemy dzisiaj przywołać znaną mądrość, że ojczyzna to nie tylko miły sercu krajobraz, ale i ciągłe wobec niej obowiązki do spełnienia - mówił Ksiądz Biskup. - Wspominając Marszałka Piłsudskiego dajemy jednocześnie dowód pamięci, szacunku i wdzięczności tym wszystkim, których życie i posługa wpisała się w fundamenty naszej niepodległości.

Popiersie Marszałka Piłsudskiego, z inicjatywy wyszkowskiego Związku Piłsudczyków RP, stanęło przed zabytkową plebanią parafii św. Idziego. - Tu na plebanii w Wyszkowie sowieccy oprawcy przygotowywali się do przejęcia władzy. „Rządu polskiego” z ramienia Rosyjskiej Republiki Rad, złożonego z naszych rodaków Juliana Marchlewskiego, Feliksa Dzierżyńskiego i Feliksa Kohna - przypomniał Ksiądz Biskup.

Popiersie odsłonili: Jerzy Dąbrowski (syn kapitana Władysława Dąbrowskiego, poległego w bitwie o Zambrów), Donat Najnert (syn porucznika Kazimierza Najnerta, który zginął w obronie twierdzy Modlin), prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP Stanisław Śliwa, burmistrz Grzegorz Nowosielski, wicestarosta Leszek Marszał oraz 3-letnia Alicja Suska, która wystąpiła w stroju pisłudczyków i podbiła serca wszystkich uczestników uroczystości. Moment odsłonięcia Bractwo Kurkowe uczciło strzałami z armat.

Na cokole napisano: Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu 1867 – 1935. Wskrzesicielowi Państwa Polskiego, twórcy Legionów, zwycięskiemu Wodzowi w 100. Rocznicę Bitwy Warszawskiej “Cudu nad Wisłą”. “Naszą największą siłą jest nasza wiara, strzeżcie jej...” - Józef Piłsudski.

- Niech stulecie Bitwy Warszawskiej będzie dla nas patriotyczną refleksją nad losem swojej Ojczyzny, z wnioskiem, że to jako wspólnota jesteśmy silni, a jako obywatele musimy się wzajemnie szanować i współpracować. Wszyscy Polacy są dumni z tamtego zwycięstwa. W Wyszkowie wyrazem tej dumy i radości jest dzisiejsza uroczystość, podczas której oddajemy hołd bohaterom i honorujemy wybitnego Polaka i wodza - Józefa Piłsudskiego - podkreślił Burmistrz. - Dziękuję wszystkim, dzięki którym popiersie Marszałka stanęło obok zabytkowej wyszkowskiej plebanii, świadka historycznych wydarzeń sprzed 100 lat. Gratuluję konsekwencji, determinacji, dziękuję za serce i każdą przekazaną złotówkę. To piękne, patriotyczne dzieło wyszkowian pod egidą wyszkowskich piłsudczyków.