Dnia 4 listopada na zakończenie Mszy św. o godz. 18.00 Ksiądz Proboszcz poswięcił nową figurę św. Jana Nepomucena do kapliczki przy ul. Białostockiej za cmentarzem, do której dochodzi ul. Spokojna. Najstarsi parafianie opowiadali, że przed laty w tej kapliczce była figura św. Jana Nepomucene, która została skradziona. I tak na wiele lat ów Święty popadł w zapomnienie u Wyszkowian. 5 listopada w godzinach rannych figura Świętego została na nowo ustawiona w tej kaliczce, aby witać i żegnać przejżdżających obok.
Kim był św. Jan Nepomuce i czego jest on patronem?
Jan urodził się w miejscowości Nepomuk ok. 21 marca 1350 r. w południowo-zachodnich Czechach. W tym czasie w Czechach panował król Wacław IV Luksemburczyk, znany z niemoralnego postępowania i wielkiej niechęci do Stolicy Apostolskiej. Za upomnienie Król Wacław nie mogąc zemścić się na arcybiskupie, całą swoją nienawiść skierował na osobę ks. Jana Nepomucena. Sam był świadkiem okrutnych tortur zadawanych wikariuszowi generalnemu. Po licznych torturach, ledwie żywego męczennika, wrzucono 20 marca 1393 roku do rzeki Wełtawy. Ciało męczennika odnaleziono 17 kwietnia 1393 roku i tymczasowo pochowano w kościele pw. św. Krzyża, później w grobowcu w podziemiach praskiej katedry. Jan Nepomucen zginął w obronie tajemnicy spowiedzi, jako spowiednik królowej Joanny. Król Wacław nakłaniał bezskutecznie księdza Jana, zmuszając go do wyjawienia grzechów królowej. Po śmierci króla Wacława IV (1419) kult Jana Nepomucena rozszerzał się coraz bardziej. W roku 1729 nastąpiła kanonizacja św. Jana Nepomucena dokonana przez papieża Benedykta XIII. Święty Jan Nepomucen, kapłan męczennik, odbiera cześć w dniu 21 maja.
Święty Jan Nepomucen jest patronem Czech, księży, żeglarzy, flisaków, budowniczych mostów i młynarzy. Wzywano go podczas powodzi i widziano w nim opiekuna mostów. Na jego wstawiennictwo zawsze liczyli ludzie niesłusznie posądzani, oczerniani, obmawiani. Święty Jan Nepomucen może też przychodzić z pomocą spowiednikom i spowiadającym się.
W ikonografii św. Jan Nepomucen jest przedstawiany w stroju kanonika lub mucecie (jest to szata chórowa w kształcie peleryny, sięgającej do łokci, zapinana z przodu na guziki, a noszona przez papieża, kardynałów, biskupów i na mocy przywileju przez kanoników) nałożonym na rokietę (kanonicka komża) oraz sutannę i w birecie na głowie. Jego znakami rozpoznawczymi (atrybutami) są krucyfiks i gałązka palmowa (symbol męczeństwa i zwycięstwa). Te gwiazdy oznaczają: tacui (milczałem) lub tacuit milczał.
Niech św. Jan Nepomucen wspomaga nas w dawaniu świadectwa naszej wiary oraz w dobrym korzystaniu z daru mowy i niekrzywdzeniu nikogo naszymi słowami.