W sobotę 9 maja 10 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży przyjęło z rąk biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego świecenia diakonatu. W uroczystości wziął udział biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski oraz biskupi seniorzy Stanisław Stefanek i Tadeusz Zawistowski. Nie zabrakło również rodziców, krewnych, przyjaciół i kapłanów pracujących w parafiach, z których pochodzą alumni.
Przyjęcie święceń diakonatu, to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmują klerycy Wyższego Seminarium Duchownego. Do tego wydarzenia przygotowywali się przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych oraz przez odbywane w parafiach praktyki duszpasterskie. Bezpośrednim przygotowaniem były natomiast rekolekcje, które odbyły się w Ostróżnem k. Zambrowa, a przewodniczył im ojciec duchowny ks. dr Robert Bączyk.
Diakonat to pierwszy stopień sakramentu święceń kapłańskich. Przez te święcenia diakoni zostają włączeni w poczet duchowieństwa. Od tego dnia alumni roku V będą rozpoznawalni w zgromadzeniu liturgicznym, będą nosili albę i dalmatykę lub komżę oraz stułę przewieszoną przez lewe ramię.
W momencie święceń przez nałożenie rąk przez Księdza Biskupa diakoni otrzymali ważne zadania do wypełniania wobec Kościoła i wiernych. A w wypowiedzianych publicznie słowach przysięgi ślubowali wobec swojego biskupa m.in. celibat oraz posłuszeństwo swojemu biskupowi.
Biskup Janusz w swojej homilii nawiązał do psalmu 116. I pytania tam zawartego „Czym się Panu odpłacę za wszystko co mi uczynił?”. Zwracając się do rodzin kandydatów do diakonatu powiedział. „Cały Kościół Łomżyński dziękuje Bogu za te powołania, a w sposób szczególny wy rodzice oraz bracia i siostry dziękujecie za tych braci naszych, którzy wybrali najpierw drogę diakonatu a później drogę prowadzącą do kapłaństwa.”
Biskup w swoim słowie nawiązał do postaci św. Franciszka, który wybrał drogę miłości Boga i drogę miłości drugiego człowieka będąc odrzuconym przez swoje ojca. Franciszka który w spotkaniu ze zbójcami przedstawił się jako herold wielkiego Króla. „Każdy z nas – mówił biskup Janusz – bracia i siostry, biskupi, kapłani, diakoni, osoby konsekrowane i świeccy. Każdy z nas jest heroldem wielkiego Króla. Jest heroldem naszego Pana i Zbawiciela w każdym środowisku w którym żyje i realizuje swoje powołanie.
Świecenia diakonatu to droga w kierunku kapłaństwa. – mówił biskup. „Ten rok który czeka naszych diakonów, to rok czekania na kapłaństwo, ale też rok obowiązków które przyjmą na swoje barki. Jeszcze bliższego zbliżenia się do Chrystusowego ołtarza i do spraw bożych, a w szczególności zbliżenia się do Pisma Świętego i pogłębiania znajomości tych świętych tekstów. Słowo diakon jest starym słowem, przedchrześcijańskim słowem. Diakon w starożytności, w epoce jeszcze przedchrześcijańskiej to sługa, ale tez wysłannik. Ten herold boży który przepowiada Ewangelię. Przepowiada nie swoje słowa, ale słowa swego Pana, który go wysłał. Nie zniekształca tych słów, ale w całości je przekazuje innym.
I wy drodzy bracia zostaliście wybrani po to aby służyć, służyć Ewangelii ale służyć też drugiemu człowiekowi – mówił do przyszłych diakonów biskup Janusz. Musicie wyczulić się na biedę i samotność starszego człowieka, musicie wyczulić się też na sprawy, które trapią młodzież. Jako starsi bracia młodych ludzi musicie mieć odwagę aby tych młodych upomnieć, aby przykładem swojego życia pociągnąć za sobą, a raczej pociągnąć za Chrystusem. Musicie tej dzisiejszej młodzieży pokazywać drogi które prowadzą do zbawienia, a nie do zguby w dzisiejszym świecie.
Kończąc homilię, biskup zwracając się do diakonów powiedział: „Chrystus chce abyś był nie tylko diakonem, ale był niewolnikiem Jezusa Chrystusa. Abyś tylko Jemu służył, aby twój wzrok nie padał gdzieś poza Jezusa Chrystusa i poza jego Kościół. Dlatego będziemy się codziennie modlić by to powołanie jeszcze bardziej umocniło się w ich sercach, i aby Pan towarzyszył im każdego dnia w ich diakońskiej służbie – zakończył biskup.
Święcenia diakonatu przyjęli:
Mateusz Cymek z par. pw. Ducha Świętego w Kadzidle,
Maciej Daniłowski z par. pw. NMP Częstochowskiej w Szumowie,
Łukasz Lipiński z par. pw. Bożego Ciała w Łomży,
Jakub Osiecki z par. pw. św. Jana Chrzciciela w Wiźnie,
Paweł Perkowski z par. pw. Świętego Krzyża w Łapach,
Mateusz Rakusiewicz z par. pw. św. Idziego w Wyszkowie,
Maciej Sztych z par. św. Idziego w Drążdżewie,
Wojciech Uściński z par. św. Ap. Piotra i Pawła w Czyżewie,
Michał Wyszyński z par. pw. św. Anny w Dąbrówce Kościelnej
Marek Żmijewski z par. pw. MB. Nieustającej Pomocy w Grajewie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii :)
źródło: łomżyńskie24.pl