Aktualności

2014/2015 ROK MARYJNY W SANKTUARIUM ŚWIĘTEGO IDZIEGO

Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie cieszy się odpustem ku czci swojego Patrona, który każdego roku jest obchodzony w dniu 1 września. W Nowennie ku czci św. Idziego jedno z wezwań brzmi: Święty Idzi gorący Czcicielu Matki Bożej - oręduj u Niej za nami. Również w pieśni o św. Idzim powtarzamy w refrenie słowa: U stóp Matki Przenajświętszej pomocy wzywamy - święty nasz Wspomożycielu oręduj za nami.

Odnotowane w kronikach początki kultu Matki Bożej na Wzgórzu Wyszkowskim sięgają jeszcze XVIII wieku. „Jest znana z historii ochrona góry wyszkowskiej w roku 1798. Podczas powodzi, Bug cofając się w kierunku strumienia zabrał połowę góry. /…/ Kościół i dawny cmentarz nie zostały uszkodzone” (G. Kornacka, Kult Matki Bożej w wyszkowskiej świątyni, Wyszków 2014).

W kościele jest kaplica Matki Bożej, która dwukrotnie w historii w ostatnich paru wiekach została, można powiedzieć w sposób niezwykły, zachowana przed zniszczeniem. Pierwszy raz miało to miejsce 18 sierpnia roku 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, „gdy pocisk sowiecki rozbił ścianę kaplicy, a ostrzał artyleryjski zniszczył ściany i dach, ołtarz ocalał. Na pamiątkę tego wydarzenia, w ścianie południowej, jest wmurowany pocisk artyleryjski” (G. K. 2014).  Drugi natomiast raz, już: „We wrześniu roku 1939 pożar zniszczył całkowicie kościół. Zostały tylko mury i dach nad kaplicą Matki Bożej. Pożar, w którym spłonęły również drzewa i stopiły się dzwony, osmalił jedynie drewniany ołtarz i nie tknął wizerunków. Przez całe lata wojny i okupacji, aż do 1947 roku Msze święte odprawiane były w kaplicy Matki Bożej” (G. K. 2014).

W kaplicy tej w ołtarzu znajdują się dwa obrazy Matki Bożej. Jeden pełniący rolę obrazu zasuwowego, to obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z XVIII wieku, wcześniej zwanej Różańcową, albo Apokaliptyczną. Za tym obrazem jest jeszcze inny, interesujący obraz, poświęcony Matce Bożej Nieustającej Pomocy, przywieziony z Rzymu i mający certyfikat o numerze 2105 jako wierna kopia „Pierwowzoru pod wezwaniem Nieustającej Pomocy od dawna w kościele św. Mateusza w Merulana w Rzymie /…/ czczony i przez Stolicę Apostolską złotymi koronami jest ozdobiony”. Został on pobłogosławiony przez papieża Leona XIII w dniu 3 września 1898 roku. Obraz ten jest ubogacony rzeźbami Trójcy Przenajświętszej i od początku otoczony czcią wiernych.

W czasie renowacji, której był poddany w październiku roku 2013 można było zobaczyć na nim ślady kultu nie tylko w drobnych ubytkach rzeźb, pośród których jest zawieszony, ale i na samym obrazie liczne ślady wosku wskazujące, że w przeszłości był on z ołtarza wyjmowany i odbierał cześć w bezpośrednim kontakcie z wiernymi.

Zapoznanie się z powyższymi faktami zainspirowało miejscowych duszpasterzy, aby Matkę Bożą Nieustającej Pomocy uczcić dodatkowo w naszym kościele poprzez poproszenie Biskupa Łomżyńskiego o przywilej odpustu parafialnego w dniu liturgicznego wspomnienia Jej tytułu jako Nieustającej Pomocy, który przypada na dzień 27 czerwca.

W przygotowywaniu do uzyskania przywileju na odpust parafialny ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, po renowacji tego obrazu, planujemy poddać renowacji i konserwacji cały ołtarz Matki Bożej.

W wymiarze duchowym już w roku 2013 przeszliśmy, a raczej chyba wróciliśmy z Nieustającą Nowenną w środy od ołtarza głównego i przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, do kaplicy Matki Bożej przed obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

7 grudnia 2014 r. w wigilię Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, nabożeństwem ku czci Bogarodzicy, zwanym Akatystem, Ksiądz Proboszcz otworzył Rok Maryjny w parafii. Głównym zadaniem tego Roku jest poznanie głębi znaczenia naszej Ikony poprzez głoszenie kazań w każdą środę o Jej symbolice i wymowie, która w przeróżnych swoich szczegółach ma wielowymiarowe religijne odniesienia człowieka do Pana Boga przez pośrednictwo Matki Bożej.

Ks. dr Zdzisław Golan, Proboszcz i Kustosz Sanktuarium św. Idziego